Turkish Site on Searchblog

It's not everyday that John Battelle writes about a Turkish company, so this one's worthwhile.  Apparently, a Turkish Flash game site called Oyuncambazi.com (no link!) has been comment-spamming John's blog.  He finally blogged about it and given his high high authority on Google, this post is now the second organic return for a search on "oyuncambazi".

This is really amusing as I hate comment-spam, which costs me a couple of minutes a day, even with my low trafic blog!

4 thoughts on “Turkish Site on Searchblog

  1. Anlamıyorum bu yaptığı konuyu çünkü bu kadar abartılmasına gerek yok bide tutup suç unsuru olarak benim sitemi seçiyor dikkat ettiyse “adsl başvuru says ” bu tarz yorum yazılıyor ama gelip beni mimlemeye çalışıyor ayrıca benim yaptığım tüm yorumların çoğu mantıklıdır belki 1-2 tanesi ama o bunu spam diye algılayıp bu şekilde düşürücü bi harekette bulundu bu yüzden silmesini istedim ama umursamadı bende dahada abartmasın dedim ama gene dahada abartmaya devam ediyor anlamıyorum .

    Like

  2. Ekim Nazım evet gerçekten değer verdiğim için koyuldu o link çünkü türkiyede bi insan bi web sitesine girerken bile google kullanıyor bi webmaster olarak değer vermek zorundasın bu yüzden “i love google” şeklinde bi link verildi umarım soruna cevabı almışındır.

    Like

  3. As someone with passable Turkish I used to get a laugh reading the spam comments promoting Turkish websites. Having written that, it would be annoying if it was my blog receiving the spam.

    Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s